Zasadnutie predsedníctva konzorcia
Na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa uskutočnilo prvé zasadnutie Predsedníctva Konzorcia univerzít STUBA – EUBA za účasti rektorov oboch partnerských univerzít.
Rokovanie bolo venované zhodnoteniu výsledkov projektu Konzorcium univerzít STU – EUBA, realizovaného z prostriedkov Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý sa blíži k svojmu ukončeniu k 30. júnu 2026.
Jedným z najvýznamnejších výsledkov spolupráce je vytvorenie šiestich spoločných študijných programov, ktoré prepájajú technické disciplíny s ekonómiou a manažmentom. Prví študenti budú môcť nastúpiť na tieto programy už v akademickom roku 2026/2027. Nové programy reagujú na aktuálne potreby trhu práce a pripravia odborníkov schopných pohybovať sa v prostredí moderného priemyslu, energetiky, finančných technológií či medzinárodného podnikania.
Členovia predsedníctva ocenili dosiahnutý pokrok v oblasti spoločných akademických, výskumných a inovačných aktivít a diskutovali o strategických možnostiach ďalšieho rozvoja spolupráce po skončení projektu. Spoločnou ambíciou oboch univerzít je rozvíjať partnerstvo ako dlhodobú platformu podporujúcu excelentnosť vo vzdelávaní, vede, výskume, inováciách a transfere poznatkov do praxe.
Konzorcium STUBA – EUBA je príkladom úspešnej spolupráce slovenských vysokých škôl, ktorá prispieva k budovaniu modernejšieho, konkurencieschopnejšieho a medzinárodne otvoreného vysokoškolského prostredia.